Skip to main content

СНІД НЕ СПИТЬ: УСЕ, ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

лікар-терапевт Кускова Т.М.

Чим більше ми знаємо про захворювання, тим легше стає і профілактика, і боротьба з ним.

СНІД названий чумою 20 століття, але і в 21 столітті загрожує існуванню людства. Незважаючи на те, що вчені постійно працюють над створенням ліків, які б допомогли повністю позбавитися від захворювання, вони так і не знайдено. Саме тому найкращими «ліками» зараз є профілактика. Про неї потрібно знати дорослим, а також говорити дітям і підліткам. Не варто думати, що дитині ще рано знати.

Що таке ВІЛ-інфекція та СНІД

ВІЛ – вірус імунодефіциту людини, а СНІД – комплексна реакція організму на інфекцію, яка розвивається. Заражаються ВІЛ-інфекцією, від якої не існує ні вакцини, ні ліків. Потрапляючи в організм, ДНК віруси входить у контакт із ДНК клітинами-господаря. Коли імунна система організму починає виробляти антитіла, вірус тут же генетично змінюється. До того ж, його складно «зловити», так як він «ховається» у внутрішньоклітинному просторі, переходячи в латентну форму.

ВІЛ – це початкове захворювання, а СНІД – заключна стадія ВІЛ-інфекції. З ВІЛ людина може прожити в середньому 9-10 років із моменту зараження. Поступово його імунна система слабшає і не може боротися із захворюваннями. Якщо ставлять діагноз СНІД, то тривалість життя від 2-6 місяців (усе залежить від самого організму).

Симптоми захворювання на СНІД

Захворювання небезпечне тим, що з моменту інфікування до появи перших явних симптомів може пройти не один рік. На стадії, коли ще немає симптомів, захворювання можна виявити за допомогою аналізу крові.

Виділяють 5 стадій СНІДу:

 1. Через 2-3 місяці після зараження може відбутися різке підвищення температури, головний біль, збільшення лімфовузлів і поява висипу на тілі. Цей симптом часто можна сплутати з симптомами інших захворювань. Але варто знати, що триває він приблизно 3 тижні. У будь-якому випадку рекомендується звернутися до лікаря.
 2. Потім настає період носія вірусу, коли СНІД протікає безсимптомно. Можуть бути незначні симптоми, наприклад, збільшення лімфовузлів. Цей період небезпечний тим, що може тривати до 10 років. Людина не знає про нього, а захворювання руйнує організм.
 3. Далі стадія, яка характеризується сильним збільшенням лімфатичних вузлів (триває приблизно 3 місяці).
 4. Далі настає стадія, коли симптоми СНІДу яскраво виражені: хворий різко втрачає вагу, з’являється сильний кашель, що не припиняється, діарея.
 5. Наступна стадія – це погіршення симптомів четвертої стадії, що в кінцевому підсумку призводить до летального результату.

Як передається ВІЛ-інфекція і яка профілактика?

 • Вірус міститься практично у всіх біологічних рідинах людини: крові, слині, спермі, вагінальному секреті, передсіменній рідині, грудному молоці і т.д. Зараження відбудеться у тому випадку, якщо вони потраплять або у кров людини, або на пошкоджені слизові.
 • Незахищений статевий контакт. Саме тому необхідно користуватися презервативом під час сексу. Навіть якщо ви довіряєте партнеру, він не може і сам знати, що хворий. Дуже важливо розповісти про важливість захищеного сексу дітям і підліткам.
 • Вірус може передатися і при оральному сексі, якщо в роті є виразки.
 • Повторне використання ін’єкційного обладнання після людини, хворого на СНІД, а також нестерильних інструментів. Якщо ви прийшли в салон краси, щоб зробити пірсинг чи тату, не соромтеся поцікавитися, якими інструментами вам будуть це робити, попросіть показати, як інструменти стерилізуються. Якщо можна, принесіть свій одноразовий інструмент для виконання тих чи інших косметичних процедур. Це стосується і манікюру, педикюру і т.д. Дітям поясніть, що ні в якому разі не можна на вулиці піднімати шприци та інші предмети, що колють, що вони можуть бути небезпечні.
 • Недотримання елементарних правил особистої гігієни. Є речі, які суто індивідуальні. Це – зубні щітки, приладдя для гоління – предмети, на яких можуть бути залишки крові хворої людини.
 • Вірус може передаватися від матері до дитини під час вагітності, пологів і годівлі грудьми.
 • ВІЛ не передається через побутовий контакт, наприклад, при рукостисканні, спільному використанні ванної, у громадському транспорті або через поцілунок. АЛЕ! Якщо стався контакт крові інфікованого і здорової людини, то можливе зараження. Наприклад, у хворого на СНІД мають рани в роті і здорової людини теж. Вони (рани) – це доступ для вселення ВІЛ-інфекції.