Skip to main content

Алергія на пилок рослин

Сімейний лікар – Судакевич В.І.

Якщо людина кожен рік в один і той самий час з початком цвітіння дерев і трав починає справно чхати, «плакати», і з носа «ллє» так, що доводиться носити при собі кілька хустинок, є всі підстави запідозрити у себе поліноз – алергію на пилок рослин.

Наразі поліноз у дітей і дорослих – найпоширеніше алергічне захворювання серед міського населення, причому захворюваність на нього з кожним роком зростає.

Яка причина виникнення алергії на пилок?

Поліноз (весняна алергія) – це алергічне захворювання слизових оболонок (переважно носа та очей), яке зумовлене підвищеною чутливістю до алергенів пилку дерев, трав, чагарників і спор грибів.

Сама назва «поліноз» походить від латинського «pollen» – пилок. Пилок з навколишнього повітря осідає на слизових оболонках носа, очей і ротової порожнини, потрапляє в бронхи, контактує зі шкірою, та у чутливих до нього осіб відбувається неадекватна реакція імунної системи і виникають симптоми алергії.

Поліноз є поширеним захворюванням і охоплює від 7% до 22% населення. Останнім часом відзначається «омолодження» полінозу – на нього починають хворіти навіть діти дошкільного віку.

Пилок яких рослин викликає алергію?

Як правило, поліноз викликає пилок вітрозапилюваних рослин, оскільки це досить дрібні частинки розміром близько 0,02–0,04 мм, що полегшує їх проникнення до дихальних шляхів. Виділяють три основні періоди цвітіння рослин із пилком, що володіють алергенними властивостями:

Група рослин

Період

Представники

дерева

квітень–травень

береза, вільха, дуб, тополя, горіх

злакові рослини, лугові трави

червень–липень

жито, пшениця, овес, ячмінь, пирій, тимофіївка

бур’яни липень

вересень

амброзія, полин, лобода

Чи існують будь-які відмінності за частотою виникнення полінозу в різних регіонах України?

Так, такі відмінності існують. На частоту виникнення полінозу впливає антропогенний фактор, а саме: забруднення повітря, води, ґрунту хімічними речовинами. Так, наприклад, у великих промислових регіонах забруднення навколишнього середовища продовжує терміни цвітіння рослин і змінює антигенну структуру пилку, сприяючи підвищенню його алергенності. Такі промислові викиди як аміак, хлор, фтор, сульфіти, нітрати, продукти згоряння дизельного палива, гумовий пил від шин величезної кількості автомобілів викликають посилення пилкової алергії. Доведено, що забруднений пилок є більш агресивним і більшою мірою здатен призводити до виникнення полінозу.

Крім того, на частоту виникнення полінозу впливає також різний характер рослинності в різних регіонах України. Усім відомий такий бур’ян як амброзія, пилок якої є сильним алергеном. Цвітіння амброзії починається в кінці липня – на початку серпня і триває до жовтня.

В останні десятиліття поширення амброзії в Україні набуло характеру екологічного вибуху, у зв’язку з чим це явище назвали «амброзієвою чумою». Сьогодні амброзія росте в 21 області України. Загальна площа зараження, за найскромнішими підрахунками, становить понад 1 млн. га. Найбільші площі – у Кіровоградській, Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій та інших південних і східних областях.

Цікаво, що амброзія не тільки є бур’яном сільськогосподарських культур, вона також є широко поширеною в техногенних промислових регіонах: зустрічається не лише уздовж практично всіх доріг, але і на ділянках токсичних шлаковідвалів, металургійних заводах, териконах вугільних шахт. Останнім часом амброзія поширилася в природних екологічних нішах: на степових схилах, уздовж морських піщаних кіс Азовського моря, в населених пунктах і навіть заповідниках.

Які симптоми алергії на пилок?

Особливістю алергії на пилок є те, що її симптоми з’являються практично в один і той самий час кожен рік.

Симптоми ці є наступними:

 • закладеність носа, рясні водянисті виділення з носа;
 • напади чхання, свербіж носа;
 • свербіж та почервоніння очей, сльозотеча;
 • свербіж піднебіння, язика;
 • утруднення дихання (задишка або задуха);
 • свистячі хрипи в грудній клітці, сухий кашель;
 • шкірні висипання (кропив’янка, екзема).

Чи потрібно лікувати поліноз, або ж можна просто «перечекати» цвітіння?

Поліноз лікувати необхідно! Це небезпечне захворювання, оскільки, по-перше, нелікований поліноз прогресує. Розпочавшись як весняне або суто осіннє захворювання (тобто пов’язане з виділенням пилу якоїсь однієї групи рослин), поліноз стає поступово весняно-літньо-осіннім захворюванням, тобто хворий страждає вже практично більше половини року. Алергія на пилок може стати причиною алергічної кропив’янки, набряків Квінке, поліпозу носа. А у 30–40% хворих на поліноз з’являються напади задухи, тобто, практично, вони стають хворими на бронхіальну астму.

Поліноз дуже часто плутають із застудою, що затягує звернення пацієнтів за професійною медичною допомогою деколи на багато років. Тому кожна людина, у якої тривалий час є проблеми з закладеністю носа або виділеннями з нього, нез’ясовним свербінням очей, повинна звернутися до лікаря замість того, щоб шукати порятунку в аптеках.

Особливо не слід зловживати судинозвужувальними краплями в ніс при полінозі, тому що їх безконтрольний прийом викликає значне потовщення слизової носових ходів, що призводить до залежності від крапель, а потім – і до постійної закладеності носа.

Як лікувати алергію у дітей і дорослих? Що робити якщо виникли симптоми полінозу?

Звичайно ж, звернутися до лікаря. Тільки лікар призначить необхідне обстеження, поставить правильний діагноз і призначить відповідне лікування, також зможе рекомендувати вам засіб від алергії. Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням!

Якщо ж діагноз полінозу встановлено, то під час цвітіння рослин необхідно дотримуватися так званих елімінаційних заходів, спрямованих на максимальне обмеження контакту хворого з пилком, які наводяться нижче.

 • Провітрювати приміщення тільки після дощу, ввечері і коли немає вітру. У міру можливості, постарайтеся не виходити на вулицю рано вранці і в сухі спекотні дні, в період найбільшої концентрації пилку в повітрі. Після повернення з вулиці рекомендується повністю переодягнутися.
 • Душ треба приймати не рідше двох разів на день і одразу після повернення з вулиці.
 • Здійснюйте щоденний туалет носової порожнини, промивайте очі і полощіть горло фізіологічним розчином хлориду натрію (1/3 чайної ложки кухонної солі на склянку теплої кип’яченої води).
 • Не сушіть речі після прання на вулиці (на балконі), оскільки на них осідає пилок. Щодня проводьте вологе прибирання в квартирі.
 • На вулиці обов’язково вдягайте окуляри, щоб захистити очі від прямого попадання пилку на слизову.
 • Обережно з траволікуванням! І взагалі з усіма речовинами (шампунями, кремами) і медикаментами, до яких входять екстракти або компоненти рослин!
 • Сідайте на дієту! Дев’ять з десяти людей, які страждають на поліноз, мають алергію на деякі харчові продукти. Це пов’язане з виникненням «перехресної» алергії.
 • У травні, коли цвітуть дерева, намагайтеся відмовитися від горіхів (особливо фундука), меду, моркви, томатів, не вживайте коньяк (його витримують у дубових бочках).
 • У червні–липні, коли цвітуть злаки і лугові трави, слід виключити з раціону каші (крім гречаної), хліб, мед, не пити пшеничну горілку.
 • У серпні–вересні необхідно утримуватися від вживання соняшнику і продуктів з нього, а також меду.
 • Якщо людина живе у промисловому місті зі спекотним літом, то найбільш ідеальним є під час цвітіння поїхати з міста до екологічно чистого регіону.